plskhrende
Wyświetlono rezultaty 81-90 z 103.

Największy kołysany dzwon na świecie o nazwie "Vox Patris" gotowy!

2018-09-24

Vox Patris - Największy kołysany dzwon na świecie
 

To największe przedsięwzięcie nie tylko naszej firmy, ale również w historii polskiego i światowego ludwisarstwa. Waży 55 ton, jego średnica wynosi 4,5 metra, a wysokość 4 metry!

 

Gigant będzie rozbrzmiewać w ponad 100-metrowej wieży Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego (Divino Pai Eterno) w Trinidade, w stanie Goiás w Brazylii. Ten największy na świecie kołysany dzwon jest dziełem polskich ludwisarzy – Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskeigo z Przemyśla, odlewników i specjalistów, wśród których jest i nasza firma. Ponieważ sławne w Brazylii miejsce kultu i uzdrawiających pielgrzymek aktualnie jest rozbudowywane, trwały poszukiwania również wśród najlepszych wykonawców dzwonów. Nie przez przypadek wybór padł na dwie współpracujące ze sobą polskie firmy – Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz Rduch Bells & Clocks w Czernicy k. Rybnika.

 

Polsko-brazylijski projekt realizowany będzie jeszcze przez wiele lat, ponieważ oprócz kolosa, ludwisarze wykonają dla bazyliki w Trinidade ponad 70 mniejszych dzwonów. Część z nich już została odlana. Pierwsze rozmowy dotyczące realizacji „Vox Patris” rozpoczęły się w 2013 r. – Zaprosiliśmy do Polski brazylijskiego inwestora, aby zobaczył inne dzwony oraz poznał kulturę dzwonienia w naszym kraju. Przedstawiliśmy własną wizję oraz projekt obrazujący autorskie rozwiązanie na skalę planowanego obiektu. Początkowo nie planowano tak dużej inwestycji, jednak przedstawiciel sanktuarium lecąc do Europy przez Niemcy zachwycił się istniejącym tam największym, ważącym 24 t dzwonem „Świętego Piotra”.

Aktualności - RDUCH

Prace nad „Vox Patris” poprzedziły wielomiesięczne konsultacje, symulacje i analizy naukowo-techniczne ze specjalistami Katedry Odlewnictwa Politechniki Śląskiej oraz Metalodlew SA w Krakowie. Poszukiwaliśmy odpowiedniego zaplecza z piecami do odlania dzwonu oraz suwnicą, które zapewnił nam krakowski partner. Dzwon zrobiony został tradycyjnie ze stopu miedzi (78 proc.) i cyny (22 proc.), dzięki czemu uzyskał niepowtarzalny blask i piękny, głęboki dźwięk. Na jego wykonanie zużyto ponad 60 t metalu. Kolos musiał zostać odlany w całości, co stanowiło nie lada wyzwanie, gdyż w piecu krakowskiego Metalodlewu jednorazowo można przetopić 15 t metalu. Odlew olbrzyma to było nie lada przedsięwzięcie.

 

Pomimo, że przeprowadzono próbny odlew, aby wyeliminować wszelkie ryzyka, pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem. Nie wytrzymała forma, powstały mikropęknięcia, przez które wyciekła część materiału i trzeba było powtarzać cały proces na nowo. Przy normalnych odlewach mikropęknięcia mieszczące się w granicach błędu, nie stwarzają problemu, jednak w tak dużym projekcie wywołały sekwencję niekorzystnych zdarzeń .

 

Za drugim razem nie było już żadnych niespodzianek. Nauczeni doświadczeniem ludwisarze wykonali m.in. dodatkowe zbrojenia, założyli obręcz i balasty, ograniczając zagrożenie do minimum. Nie mniej 12 minut, podczas których ponad 60 t metalu z prędkością 150 kg na sekundę, spływało do formy, było najdłuższe w naszym życiu. Istnieje granica, poza którą pomimo przeprowadzanych obliczeń i doświadczenia ludwisarskiego, trudno nam ocenić, co jeszcze może się przytrafić przy realizacji dzwonu o niespotykanych dotąd rozmiarach. Najlepszy dowód, że nauka nie przewiduje możliwości wykonania takich odlewów w tej technologii, a dzwony istnieją i biją 500-600 lat. We czwartek, 20 września, dzwon został zaprezentowany w Krakowie.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć.
Olbrzymi „Zegar Jurajski” z Czernicy odmierza czas w częstochowskiej galerii

2018-09-20

Aktualności - RDUCH

 

Największa na świecie ściana spływającej wody, a na niej okazały „Zegar Jurajski”, nazwany od miejsca, którego stał się niekwestionowaną ozdobą. Nieubłaganie odmierzając czas klientom dokonującym zakupów w Galerii Jurajskiej w Częstochowie, jednocześnie przyciąga uwagę niezwykłą tarczą, tworzoną przez ruchome koła zębate, strzeliste wskazówki i ogromne wahadło.

 

Zaprojektowany i wykonany przez firmę Rduch Bells & Clocks w Czernicy k. Rybnika jest jednym z największych zegarów elewacyjnych w Europie. Wielkością można go przyrównać do „Big Benu” w Londynie (7 m), a przy tym jest większy od zegarów na Pałacu Kultury w Warszawie (6 m) i Kremlu w Moskwie (6,12 m).

W „Zegarze Jurajskim”, który waży ok. 1 tony, wszystkie elementy są ogromne. Kilka różnej wielkości stalowych kół zębatych obraca się na tarczy z wahadłem, której średnica sięga 6,5 m. Największe koło zębate ma 2 m, wskazówka minutowa jest długości 3 m, wskazówka godzinowa – 2,25 m, a wahadło zwisa na ponad 3 m. Niezwykły jest też mechanizm zegarowy o wadze 150 kg, który przystosowany został do jeszcze większego czasomierza i może przesuwać wskazówki na tarczy o średnicy aż 12 m. Pierwotnie zegar miał mieć rozmiar 7,1 m, ale jest mniejszy ze względu na ścianę wodną, na której odmierza czas.

 

Czas płynie, jak woda

„Zegar Jurajski” wyjątkowy jest nie tylko pod względem wyglądu, czy sterującego nim mechanizmu. To jedno z najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć inżynieryjnych, gdyż zastosowano w nim wiele unikalnych rozwiązań technicznych z dziedziny automatyki i mechaniki. – Jeśli chodzi o zegary wieżowe, to dotychczas największe zadanie, którego podjęliśmy się w naszej 45-letniej historii firmy – zapewnia właściciel Rduch Bells & Clocks w Czernicy Grzegorz Klyszcz.

Nie ukrywa, że nie było łatwo, ponieważ nie chodziło wyłącznie o poruszanie wskazówkami, jak to się dzieje w klasycznych zegarach. Trzeba było pokonać dodatkowe stopnie trudności, a więc uruchomić zespół kół zębatych, imitujący klasyczne mechanizmy zegarowe oraz rozkołysać ogromne wahadło. Dużym utrudnieniem była ściana wodna galerii. – Zegar zamocowaliśmy bezpośrednio na szklanej tafli. Wymagało to oczywiście wcześniejszych konsultacji, jak i bardzo precyzyjnego montażu. Szkło, a przede wszystkim woda, nie pozostaje bez wpływu na koła zębate, które musiały być lekkie, a przy tym wykonane z odpornych na wilgoć kompozytów – przedstawia sposób w jaki zawieszono zegar, Grzegorz Klyszcz.

Przyznaje, że projekt był bardzo wymagający. Przydało się więc dotychczasowe doświadczenia, zdobyte przy realizacji innych zegarów oraz dzwonów, a konieczne chociażby do rozkołysania 3-metrowego wahadła. Do mocowania ogromnych elementów użyto specjalnych wciągników. – Montujemy duże dzwony i przemieszczamy wielkie ciężary, nasza praktyka i w tej sytuacji okazała się bardzo pomocna – dodaje Grzegorz Klyszcz. Wszystkie prace wykonywano nocą, w czasie kiedy galeria była zamknięta dla klientów.

 

Zegar i wodospad – najfajniejsze w galerii

Galeria Jurajska to największe centrum handlowo-rozrywkowe w Częstochowie. Rzesze kupujących nie pozostają obojętne, na wystrój tego miejsca. Osoby, zwłaszcza te, które po raz pierwszy przychodzą tam na zakupy, zatrzymują się przed zegarem i ścianą wodną podziwiając, a czasem i fotografując architektoniczny rozmach. – Kiedy zapytałam dwulatka, syna znajomej, co mu się u nas najbardziej podoba, bez wahania odpowiedział: zegar i wodospad – mówi o częstej reakcji nie tylko najmniejszych klientów, marketing manager Galerii Jurajskiej w Częstochowie Violetta Dziubin-Łuszczyk.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć 
Dzwony dla Bazyliki Mniejszej w Grybowie

2018-04-20

Aktualności - RDUCH

 

Staraniem ks. Kanonika Ryszarda Soroty Bazylika Mniejsza wzbogaciła się o trzy nowe dzwony o tonacjach fis1-cis2-e/2 i odpowiednio wagach 800kg, 260kg,150kg.

 

Dzwony postały w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Razem z pozostałymi trzema stworzą wspaniały sześciogłosowy zestaw harmoniczny, godny Bazyliki.

 

Dzwony zostały umieszone na 60-cio metrowej wieży i posadowione na nowej, cynkowanej konstrukcji z systemem antywibracyjnym RduchWibro. Wyposażono je w nowoczesną automatykę sterowaną z komputera dotykowego UniBell Touch oraz za pomocą pilota.

 

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć.
Kolejny projekt na Filipinach

2018-04-18

Aktualności - RDUCH - Projekt na Filipinach

 

Po ponad 10 latach firma  Rduch B&C wraca na Filipiny z kolejnym niezwykłym projektem.

Na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji stalowej z systemem Wibro Rduch zainstalowano 3 dzwony o wagach 220 kg, 130 kg i 70 kg.

 

Dzwony powstały w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego. Wyposażono je w nowoczesną automatykę, dotykowy panel sterujący oraz możliwość włączania na pilota.

 

Zapraszamy do ogądnięcia galerii zdjęć
Nowe dzwony o wadze 500 i 150kg

2017-09-06

Aktualności - RDUCH

 

Na zamówienie prywatnego inwestora Rduch Bells&Clock dostarczyła dwa nowe dzwony odlane w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu o wadze 500kg i 150 kg

 

Dzwony zawieszone zostały na pięknych dębowych jarzmach, wyposażone w serca Rduch Clapper oraz w innowacyjny system statycznego bicia dzwonów.

 

Dodatkowo istnieje możliwość ręcznego dzwonienia dzwonami, zgodnie z życzeniem fundatorów.

 

Warto zwrócić uwagę na przepiękną i unikalną grafikę na dzwonie, wykonaną przez bardzo znanego artystę.

 

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć.
Renowacja i uruchomienie zabytkowego dzwonu w parafii Warta Bolesławiecka

2017-09-03

Aktualności - RDUCH

 

W parafii Warta Bolesławiecka, staraniem prywatnych fundatorów Rduch Bells & Clocks dokonała renowacji i uruchomienia niezwykłego zabytku.

 

Pochodzący z 1583 roku dzwon wyposażony został w dębowe klasyczne jarzmo, kute serce Rduch Clapper oraz nowoczesną automatykę MT-4.

 

Cieszymy się że mogliśmy zająć się tym niezwykłym zabytkiem, tym bardziej, że poprzedni niewłaściwy napęd i serce spowodowały tak duże zużycie dzwonu co w konsekwencji mogło spowodować jego pęknięcie i bezpowrotną stratę.

 

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć z przeprowadzonych prac
Markowe oświetlenie LED dla obiektów sakralnych

2017-06-11

Aktualności - RDUCH

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że RDUCH BELLS & CLOCKS® jest oficjalnym przedstawicielem japońskiego koncernu Toshiba – Lighting na obiekty sakralne w Europie Środkowo – Wschodniej. Dzięki nawiązanej współpracy oferujemy najnowocześniejsze oświetlenie obiektów sakralnych źródłami LED.

Oświetlenie LED to wspaniała estetyka oraz niesamowita trwałość i energooszczędność!
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: oświetlenia LED dla obiektów sakralnych
 
Dzwony w kościele na Karlowe w Pradze

2016-12-05

Dzwony w kościele na Karlowe w Pradze

 

 

Dnia 21.11.2016 po raz pierwszy w słynnym kościele na Karlowe w Pradze zabrzmiały trzy wspaniałe dzwony o wagach 1450 kg (tonacja dis1), 800 kg (tonacja fis1), 420 kg (tonacja ais1), tworząc unikalny zestaw melodyczny.

Dzwony powstały w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Całość sterowana jest z dotykowego zegara sterującego „Gabriel” i za pomocą systemu bezprzewodowego.

Firma Rduch Bells & Clocks zamontowała dzwony na wieży, wykonała dębowe jarzma wg normy DIN4178, kute serca dzwonów Rduch Clapper oraz automatykę MT-4.

Całość posadowiona została na nowej konstrukcji dębowej o wadze 10,5 ton(!) również wykonanej w Polsce.

Zleceniodawcą projektu był Urząd Miasta Praga, a fundatorami dzwonów stowarzyszenie „Chram Karlov”.

Uroczystego poświęcenia dzwonów dokonał J.Eminencja ks. Kardynał Dominik Duka”.

 

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć.

Media o wydarzeniu:

apha.cz | seznam.cz denik.cz | i-vysocina.cz | KARDINÁL DOMINIK DUKA POŽEHNAL NOVÉ ZVONY NA KARLOVĚ


Kompletne wyposażenie wieży w parafii, w Trondheim (Norwegia)

2016-09-08

Replika Mieszka i Dobrawy w Pałacu Prezydenckim

 

 

Miło nam poinformować, że zakończyliśmy prace nad dużym projektem związanym z dzwonami w Trondheim.

Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego z Przemyśla dostarczyła sześć pięknych dzwonów w zestawie melodycznym a1 - c2 - d2 - f2 - g2 - a2, natomiast Rduch Bells & Clocks wykonała cynkowaną konstrukcję dzwonów z systemem amortyzacji drgań „Wibro Rduch”, pełną automatykę wszystkich dzwonów, młotki elektromagnetyczne umożliwiające koncertowanie na dzwonach, zawieszenia oraz kute serca Rduch Clapper.

Całość sterowana jest z dotykowego zegara sterującego „Gabriel” i za pomocą systemu bezprzewodowego.

Warto dodać, że to już kolejny wspólny z Pracownią Ludwisarską Jana Felczyńskiego projekt w ostatnim czasie w Norwegii.

Po poświęceniu J.Eks. ks. Biskup nie krył zadowolenia z jakości zrealizowanego projektu, co w tak wymagającym kraju jak Norwegia napawa nas dumą.

 

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć.
Dębowe zawieszenia i serca dzwonów - Karlove - Praga (Czechy)

2016-08-18

Replika Mieszka i Dobrawy w Pałacu Prezydenckim

 

 

Na początku lipca niezwykłym transportem rzecznym dotarły do Pragi trzy wspaniałe dzwony z Polski.

Firma Rduch Bells & Clocks wykonała dębowe zawieszenia i serca do dzwonów o wagach 1450kg, 800kg i 420kg odlanych w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Dzwony po poświęceniu 30.10.2016 trafią na wieżę kościoła, gdzie posadowione zostaną na nowej, dębowej konstrukcji oraz wyposażone w automatykę Rduch Bells & Clocks.

Międzynarodowy projekt jest realizowany wspólnie z fundacją Chram Karlov oraz Urzędem Miasta w Pradze.

Realizacja odbiła się bardzo szerokim echem w czeskich mediach. Materiał o dzwonach został wyemitowany m.in. w Czeskiej Telewizji.

 

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć.
 

 

Czy wiesz, że....

Nasza firma dostąpiła zaszczytu montażu nowego dzwonu "św. Jan Paweł II" w Królewskiej Katedrze na Wawelu.

 

Nowości w galerii...

Aktualności - RDUCHAktualności - RDUCHAktualności - RDUCHAktualności - RDUCHAktualności - RDUCHAktualności - RDUCH