plskhrende

Dzwon Urban - RDUCH

Dzwon Urban - Katedra na Wawelu

Dzwon Urban czeka już w Katedra na Wawelu na uroczyste włączenie do „służby” liturgicznej. Jego przepiękna szata graficzna jest ścisłe osadzona w kontekście historycznym.
„ Urban liturgii przywrócony! Po niemal 100 latach w najbliższą niedzielę 3 kwietnia o godz. 9:50 jego głos ponownie zabrzmi z wawelskiej wieży. 
Dzwon Urban ufundowany został przez Kazimierza Wielkiego, dla wzniesionego w latach 1350 – 58 kościoła w Niepołomicach. Imię otrzymał na cześć papieża Urbana V, który zezwolił na utworzenie w Krakowie akademii. Dzwoniący pięknym głosem Urban wpadł w ucho kardynałowi Zbigniewowi Oleśnickiemu, który w 1449 przeniósł go na Wawel, w zamian fundując do Niepołomic nowy dzwon.
Zawieszony na nowej wawelskiej wieży Urban był najczęściej używanym dzwonem Katedry. Dzwonił każdego dnia rano, w południe i wieczorem oraz w mniej uroczyste święta, wraz z Kardynałem, przed sumą. Intensywne dzwonienie przyczyniło się do osłabienia jego struktury. Dzwon trzykrotnie pękał (w 1517, ok. 1670 i w 1751) i był na nowo odlewany. W obecnej formie powstał w roku 1757. 
Dolna średnica dzwonu wynosi 167 cm, wysokość bez imadła 145 cm. Jego dokładna waga to 2628 kg.

 

Źródło: Katedra na Wawelu.

 

 

Czy wiesz, że....

Od ponad 40 lat wykonujemy prace na rzecz Kościoła. Dzisiaj już drugie pokolenie kontynuuje tradycje rodzinne.

 

Nowości w galerii...

Dzwon Urban - RDUCHDzwon Urban - RDUCHDzwon Urban - RDUCHDzwon Urban - RDUCHDzwon Urban - RDUCHDzwon Urban - RDUCH