plskhrende
Wyświetlono rezultaty 91-97 z 97.

Dzwon Katyński – pierwszy na świecie dzwon z „Przestrzeleniem”

2015-08-15

Aktualności - RDUCH

 

5 sierpnia 2015 roku firma Rduch Bells&Clocks przeprowadziła skomplikowaną operację montażu Dzwonu Katyńskiego o wadze 2000kg. Wykonawcą dzwonu jest Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego z Przemyśla.

 

Trudność operacji montażu polegała na podwieszeniu kolosa na 12 m konstrukcję z wykorzystaniem specjalistycznego olinowania przeciągniętego przez niewielki otwór w konstrukcji. Projekt instalacji autorstwa pana Jerzego Kaliny, głęboki w swojej wymowie i treści uniemożliwiał niestety prosty montaż. Udało nam się jednak sprostać temu wyzwaniu.

 

Dźwięk dzwonu wydobywany jest dzięki innowacyjnemu systemowi statycznego bicia dzwonu opracowanemu przez Rduch Bells&Clocks. Unikalną, na skalę światową cechą jest charakterystyczne i symboliczne przestrzelenie, nawiązujące do mordu polskich żołnierzy w Katyniu. Ku naszemu zaskoczeniu nie wpłynęło to zasadniczo na dźwięk dzwonu. Lekkie odchylenie jest tylko w tonach pobocznych, a sam dzwon brzmi pięknie w tonacji cis1.

 

Szata graficzna dzwonu została zaprojektowana przez światowej sławy artystę Pana Jerzego Kalinę. Na dzwonie znalazł się Orzeł II R.P. oraz treść Roty. Całość została pokryta czarno-ołowianą patyną postarzając dzwon i nadając mu niezwykły charakter.

 

Dzwon znajduje się na terenie Muzeum Wojska Polskiego w pobliżu Wisłostrady.

 

Cieszymy się że wspólnie z Pracownią Ludwisarską Jana Felczyńskiego z Przemyśla mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w tak ważnym projekcie.

 

» Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Złoty medal na Targach Sacroexpo 2015

2015-07-04

Aktualności - RDUCH

 

W dniach 22-24 czerwca odbyły się targi sakralne Sacroexpo 2015, na których wspólnie z Pracownią Ludwisarską Jana Felczyńskiego z Przemyśla prezentowaliśmy nasze produkty. Stoisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem zwiedzających za co serdecznie dziękujemy. Wśród prezentowanych dzwonów można było zobaczyć po raz pierwszy dzwon Mieszko i Dobrawa, który został odlany dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Dębową konstrukcję wsporczą wraz z jarzmem i sercem wykonała nasz firma. Oprócz dzwonu prezentowalimy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie zegarów wieżowych, kurantów elektronicznych oraz nowatorski, diodowy wyświetlacz tekstów pieśni z białym tłem.

Dużym zainteresowaniem na stoisku ciszyło się również oświetlenie ledowe marki Toshiba, którego Rduch Bells & Clocks jest generalnym przedstawicielem w obiektach sakralnych.

Zachęcamy do obejrzenia galerii.
Rduch Bells & Clocks na światowej wystawie sakralnej w Vicenzy

2015-05-25

Aktualności - RDUCH

 

W dniach 18-21.04.2015 firma Rduch Bells & Clocks wraz z Pracownią Ludwisarską Jana Felczyńskiego z Przemyśla (Royal Bells) oraz liderem akustyki sakralnej w Niemczech Phoenix Prefessional Audio uczestniczyła w światowych targach sakralnych w Vicenzy we Włoszech.

Na stoisku firmy prezentowane były najnowsze rozwiązania firmy w dziedzinie automatyki dzwonów, zegarów wieżowych oraz systemów multimedialnych. Prezentowany był również wspaniały dzwon o wadze 1200kg i zharmonizowanej tonacji e1 przeznaczony dla parafii w Głogówku. Dzwon wzbudził podziw zwiedzających oraz włoskich kampanologów. Cieszymy się, że stoisko było bardzo licznie odwiedzane przez zwiedzających i potwierdziło pozycję naszych firm na rynku światowym.
Złoty Medal na Targach Sacroexpo 2014

2014-06-13

Złoty Medal na Targach Sacroexpo 2014

 

Podczas tegorocznej edycji Targów Sacroexpo projekt dzwonu Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu został doceniony przez Komisję Targową. Firma RDUCH-Czernica oraz Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego z Przemyśla zostały nagrodzone złotym medalem Targów Kielce za połączenie kunsztu polskiego ludwisarstwa z nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi, w zakresie akustyki i automatyki dzwonów, za dostosowanie wielkości dzwonu i jego zawieszenia, w tzw. „Wieży Srebrnych Dzwonów” na Wawelu. 

Na targach stoisko naszych firm cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – prezentowaliśmy dzwony w pięknych oprawach dębowych o pięknym zharmonizowanym dźwięku oraz najnowocześniejsze rozwiązania wieżowe w tym napędy dzwonów, automatyczne żaluzje czy przepiękne zegary. Otrzymaliśmy również wyróżnienie Targów Kielce za oryginalną i nowoczesną aranżację stoiska.
Montaż dzwonu w Królewskiej Katedrze na Wawelu

2014-05-14

montaż dzwonu "św. Jan Paweł II"

 

Dnia 13 maja 2014 roku w Królewskiej Katedrze na Wawelu, firma nasza dostąpiła zaszczytu montażu nowego dzwonu "św. Jan Paweł II".

 

Dzwon został przez nas wyposażony w specjalnie zaprojektowane dębowe jarzmo, nowatorskie serce z miękkiej, odkuwanej stali oraz napęd dzwonu MT-4 z funkcją softstartu. Miejsce w wieży srebrnych dzwonów czekało na ten moment ....500 lat.

 

Dzwon od najbliższej niedzieli 18.05.2014 (dzień urodzin Karola Wojtyły), będzie codziennie wzywał o 12.00 na modlitwę Anioł Pański. Dzwon posiada tonację a/1 i waży wraz z sercem 496 kg. Odlany został w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

 

Materiały medialne:

Polskie Radio>>

EKai>>

TVP>>
Dzwon św. Jan Paweł II już na Wawelu

2014-04-17

Dzwon św. Jan Paweł II

 

"Jan Paweł II jest prawdopodobnie najlepszym dzwonem w historii polskiego ludwisarstwa"

Petr Janda (Brno) - kampanolog

 

W Wielką Środę o 16.00 uroczyście, przy dźwiękach dzwonów z Srebrnej Wieży wjechał na Wawel długo oczekiwany dzwon św. Jan Paweł II. Wcześniej w siedzibie firmy Rduch w Czernicy przygotowane zostało specjalistyczne i nowatorskie okucie dębowe i i wykute w naszej kuźni serce ze specjalnego gatunku stali. Dzwon waży prawie pół tony i posiada tonację a/1. Czas wybrzmiewania dzwonu wynosi 70(!!!) sekund (dolna oktawa).Poświęcony zostanie w Niedzielę Wielkanocną o godzinie 9.45 przez Jego Eminencję ks. Stanisława Kardynała Dziwisza. Po około trzech tygodniach zostanie zawieszony na najwyższm miejscu w wieży Srebrnych Dzwonów, wyposażony przez nas w specjalne silniki napędowe i dzwonił będzie codziennie na modlitwę Anioł Pański. 

 

Dzwon św. Jan Paweł II narodził się w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.Certyfikat jakości nadał wybitny kampanolog Petr Janda z Brna. Kiedy usłyszał głos nowego dzwonu aż zaniemówił.  - Jan Pawel II wam pomohl! - powiedział, dodając, że jest to prawdopodobnie najlepszy dzwon w historii polskiego ludwisarstwaNowy dzwon na Wawel dzwoni w tonacji a1 i wszystkie tony poboczne (hum,prime,tierce,quint,nominal) zostały perfekcyjnie zharmonizowane, co znajduje potwierdzenie w wydanej przez kampanologa opinii. Warto dodać, iż Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego jako jedyna w Polsce poddaje się badaniom kampanologicznym, stanowiącym o tym, iż ich dzwony są instrumentami muzycznymi. W Krakowie po raz pierwszy dzwon św. Jan Paweł II odezwał się właśnie w środę tuż przy pomniku Papieża Polaka, a  rozkołysał go sam proboszcz katedry ks. prałat Zdzisław Sochacki.

 

Więcej o dzwonie po narodzinach: Gość Niedzielny

Informacje o idei powstania dzwonu znajdziesz TUTAJ>>

Film z wjazdu dzwonu na Wzgórze Wawelskie TUTAJ>>
Narodziny dzwonu św. Jan Paweł II dla Katedry Wawelskiej

2014-04-05

Narodziny dzwonu św. Jan Paweł II dla Katedry Wawelskiej

 

Z ogromną radością informujemy, iż 4 kwietnia 2014 roku o godzinie 15.00 w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego narodził się dzwon o imieniu św. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu. Dzwon o wadze 500 kg i tonie uderzeniowym a/1 został ufundowany staraniem Kapituły Wawelskiej pod przewodnictwem księdza proboszcza Zdzisława Sochackiego. Dołączy on do pozostałych wielkich dzwonów Wieży Srebrnych Dzwonów, między innymi do Hermana z 1271 roku. Zostanie zawieszony w miejscu, które czekało na ten moment  pięćset lat...


W dzwon wtopiono podarowany przez J.E. ks. kardynała Stanisława Dziwisza złoty medal wybity na pamiątkę 50-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły. 

 

Na uroczystość narodzin dzwonu przybyli liczni goście - między innymi proboszcz Katedry Królewskiej na Wawelu Zdzisław Sochacki, Szef Dzwonników Wawelskich Pan Andrzej Bochniak. 

Firma RDUCH zajmie się stroną techniczną uruchomienia dzwonu. Wykonane zostanie dębowe zawieszenie dzwonu, kute serce oraz automatyka MT-4. Dzwon zostanie przywieziony do Katedry w Wielką Środę, a poświęcenie nastąpi o 9.45 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
 

 

Czy wiesz, że....

Nasza firma dostąpiła zaszczytu montażu nowego dzwonu "św. Jan Paweł II" w Królewskiej Katedrze na Wawelu.

 

Nowości w galerii...

Aktualności - RDUCHAktualności - RDUCHAktualności - RDUCHAktualności - RDUCHAktualności - RDUCHAktualności - RDUCH