Wąsoskie dzwony zamilkną od wtorku aż do końca tygodnia z powodu generalnego remontu. Wykonywać go będzie firma Rduch Bells & Clocks z Czernicy koło Rybnika. Remont naszych zabytkowych dzwonów jest konieczny ze względu na wyeksploatowanie elementów mechanicznych oraz ich automatyki. Serca są wybite, zawieszenia posiadają przestarzałą konstrukcję, napędy nie spełniają poprawnie swojej funkcji. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko uszkodzenia dzwonów, w związku z czym kompleksowy remont jest niezbędny. W rezultacie te piękne instrumenty będą mogły dzwonić pełnią dźwięku, a ich użytkowanie będzie bezpieczne. Modernizacja obejmie prace remontowe przy czterech dzwonach, dużym i średnim z 1929 roku oraz małym z roku 1718. Do użytku liturgicznego zostanie przywrócony dzwon - sygnaturka z 1852 roku, wiszący niegdyś na wieżyczce kościoła farnego. Podczas prowadzenia prac dzwony mogą bić o czasie i w porach niemających związku z żadnymi wydarzeniami liturgicznymi oraz kościelnymi.
Dzwon Urban czeka już w Katedra na Wawelu na uroczyste włączenie do „służby” liturgicznej. Jego przepiękna szata graficzna jest ścisłe osadzona w kontekście historycznym.
„ Urban liturgii przywrócony! Po niemal 100 latach w najbliższą niedzielę 3 kwietnia o godz. 9:50 jego głos ponownie zabrzmi z wawelskiej wieży.
Dzwon Urban ufundowany został przez Kazimierza Wielkiego, dla wzniesionego w latach 1350 – 58 kościoła w Niepołomicach. Imię otrzymał na cześć papieża Urbana V, który zezwolił na utworzenie w Krakowie akademii. Dzwoniący pięknym głosem Urban wpadł w ucho kardynałowi Zbigniewowi Oleśnickiemu, który w 1449 przeniósł go na Wawel, w zamian fundując do Niepołomic nowy dzwon.
Zawieszony na nowej wawelskiej wieży Urban był najczęściej używanym dzwonem Katedry. Dzwonił każdego dnia rano, w południe i wieczorem oraz w mniej uroczyste święta, wraz z Kardynałem, przed sumą. Intensywne dzwonienie przyczyniło się do osłabienia jego struktury. Dzwon trzykrotnie pękał (w 1517, ok. 1670 i w 1751) i był na nowo odlewany. W obecnej formie powstał w roku 1757.
Dolna średnica dzwonu wynosi 167 cm, wysokość bez imadła 145 cm. Jego dokładna waga to 2628 kg.
Źródło: Katedra na Wawelu.
Dzwon z Polski, odlany w Jan Felczynski's Bell Foundry / Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego "Głos Nienarodzonych" zabrzmiał w Ekwadorze. Nasza firma wykonała dla niego specjalny stojak oraz kute serce.
Firma Rduch Bells&Clocks wyprodukowała i dostarczyła iluminowany zegar wieżowy dla #UrbiztondoPeoplesPark na Filipinach. Zegar wyposażony jest w diodową iluminację nocną i synchronizację systemem GPS. Został tak skonstruowany, że wystarczy podłączyć zasilanie (system plug in play). Dziękujemy Panu Mayor Martin Raul S. Sison II za zaufanie i znakomitą współpracę.
Końcowy efekt naszej ciężkiej pracy. Brawa dla naszych techników: Mariusza, Łukasza i Dawida oraz całego zespołu Rduch Bells&Clocks! To są chwile w których nie ukrywamy naszej dumy i wzruszenia. Nie byłoby naszej batuty bez przepięknych dzwonów z Jan Felczynski's Bell Foundry / Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego
Dla naszego klienta w Niemczech wykonaliśmy nowoczesny zegar fasadowy ze stali nierdzewnej, podświetlany w nocy diodami LED. Zachęcamy również Państwa do upiększania Waszych obiektów ciekawymi zegarami.
Po ponad 80-ciu latach dzięki staraniom ks. Mirosława Godźka, zegar na piekarskiej Kalwarii znów odmierza czas. Technicy naszej firmy wraz z alpinistami zainstalowali cztery nowe tarcze z diodową iluminacją nocną. Jest to niezwykle ważne miejsce dla Ślązaków, gdzie dwa razy w roku odbywają się pielgrzymki zarówno mężczyzn jak i kobiet.
Jesteśmy niezwykle dumni z zaproszenia na międzynarodowe sympozjum związane z badanami nad dynamiką dzwonów, które odbyło się w Pradze. Zaprezentowane zostały najbardziej nowatorskie metody analizy wpływu dzwonów na konstrukcję wsporczą oraz dzwonnicę i jednocześnie sposoby ich zapobiegania. Największym jednak przeżyciem była możliwość zadzwonienia ponad 14 tonowym praskim Zygmuntem.
Dzwony nieodzownie związane są z historią. Tym razem jest to historia wyjątkowa. Specjaliści naszej firmy wykonali generalny remont dzwonów w dzwonnicy którą wzniesiono w latach 1460–1470 w Wiślicy, a ufundowana została przez wielkiego kronikarza Jana Długosza. W roku 1858 uległa pożarowi. Odrestaurowano ją w 1872 r. dodając neogotycki hełm. Dzięki naszej pracy dzwony zyskały nowe jarzma, serca oraz automatykę.
W parafii Kośmidry technicy naszej firmy zainstalowali nowoczesną konstrukcję wolnostojącą do dzwonu wraz automatyką i oprzyrządowaniem. Projekt autorstwa naszego działu projektowego znakomicie dostosowuje dzwonnicę do otoczenia.